Ищем дилеров в Украине
тел. 0(44) - 425-75-55
» Главная / Публикации / Научные издания (публикации) / Застосування Нафталанового масла на етапі медичної реабіліта...

Застосування Нафталанового масла на етапі медичної реабілітації

Рекомендації Всеукраїнської асоціації фізіотерапевтів та курортологів.


Автори: Лобода М.В., проф., чл..-кор. АМН України, президент ВАФК; Авраменко Л.М., к.м.н., доцент; Бабова І.К., к.м.н., ст. наук. співроб. Українського НДІ медичної реабілітації та курортології; Мізьова Т.П., завідуюча фізіотерапевтичного відділення Центральної міської клінічної лікарні м. Києва; Фєдяєва С.І. лікар-рефлексотерапевт відділення відновного лікування санаторію „Дніпро-Бескід", м. Трускавець

 

В останні роки травматизм та ортопедичні захворювання, а також хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини (ревматологічної етіології) за показниками смертності та інвалідності посідають друге місце після серцево-судинної патології. За рівнем тимчасової непрацездатності травми займають друге місце після гострих респіраторних хвороб, а хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини - третє. Це становище зумовлює необхідність реабілітації хворих з травмами (або після оперативних втручань) та захворюваннями опорно-рухового апарату як травматичного, так і ревматологічного походження. Особливо ефективна рання санаторна реабілітація хворих даного профілю безпосередньо після стаціонарного лікування з застосуванням як природних, так і преформованих лікувальних факторів.


Серед натуральних природних факторів, таких як мінеральні води, грязі, озокерит, бішофіт, та ін., унікальним є нафталанська нафта лікувальна, аналогів якій нема в усьому світі. Нафталанська нафта (узагальнююча назва „Нафталан" складається з трьох основних частин: смол, нафтенових та ароматичних вуглеводнів. Це густа рідина чорно-брунатного або жовто-золотистого кольору з характерним запахом. У нафталанській нафті, як і в інших нафтах, присутні отруйні речовини - ароматичні вуглеводні (більш ніж 15%), смоли (30-35%), які при найменшому передозуванні процедур можуть негативно впливати на систему кровообігу, паренхіматозні органи, зокрема печінку. З метою підвищення ефективності лікування та зменшення негативної дії нафталанської нафти на її основі азербайджанські науковці розробили та запатентували лікарський препарат „Нафталанове масло". Цей препарат зареєстровано та затверджено МОЗ України (Реєстраційне посвідчення № Р.08.03/07300)
Нафталанове масло складається з більш ніж 98% нафтенових вуглеводнів хімічного складу нафталанської нафти. Воно вільне від смол і ароматичних вуглеводнів. Таким чином, це високоочищений лікувальний продукт з нафталанської нафти, рідина білого кольору, зі слабким характерним запахом. Лікувальний ефект Нафталанового масла пояснюється присутністю в його складі нафтенових вуглеводнів. Так, Нафталанове масло має аналгезуючі, протизапальні, гіпосенсибілізуючі властивості, стимулює обмінно-трофічні процеси, фізіологічну регенерацію ушкоджених нервів, сприяє підвищенню тонусу коркових центрів, поліпшенню рефлекторної діяльності головного та спинного мозку, відновленню збудності нервів та скоротливої здатності м'язів, відновлює локомоторну функцію опорно-рухового апарату, поліпшує мікроциркуляцію в суглобових тканинах.


Такі властивості Нафталанового масла роблять його незамінним в відновлювальному лікуванні захворювань опорно-рухового апарату, зокрема остеохондрозу хребта, артрозів як ревматологічного, так і травматологічного генезу.


Ефективність нафталанотерапії, як і багатьох природних чинників, підвищується при додатковому комплексному застосуванні електросвітлових або ультразвукових процедур. Так, під впливом місцевих світлових ванн відбувається судиннорозширюючий та знеболюючий ефект, підвищується проникливість шкіряних покровів, що вже є лікувальною дією. Ультразвук призводить до підвищення температури на ділянці, яка знаходилася під впливом, виникає локальна гіперемія, підвищується обмін речовин, змінюється проникливість клітинних мембран, фізико-хімічні властивості тканин. Введення лікарських речовин за допомогою ультразвуку (фонофорез) підвищує їх лікувальну дію.


У фізіотерапевтичному відділенні Центральної міської клінічної лікарні м. Києва запропоновано методику застосування Нафталанового масла таким чином: масло підігрівали до температури 37-38º, змащували уражену зону та зігрівали цю зону інфрачервоними промінями за допомогою лампи „Солюкс" 20-30 хв. до температури 38º. Процедуру проводили кожен день, або два дні, третій - перерва. Курс лікування складав 10-12 процедур. Лікування за запропонованою методикою пройшли 92 особи, з них 24 хворих на остеохондроз хребта, 19 - з хворобою Бехтерева, 20 - з псориатричною артропатією, 13 - з різними стадіями активності ревматоїдного артриту та 7 - з системною склеродермією. В результаті лікування у більшості хворих зменшилися прояви больового синдрому з 2,5 балів до 1,2 балу (за оціночною 3-бальною шкалою), значно зменшилася або зникла скутість у суглобах та хребті, поліпшилися показники загального та біохімічного аналізів крові.


У відділенні реабілітації хворих з травмами та захворюваннями опорно-рухового апарату клінічного санаторію „Жовтень", м. Київ, Нафталанове масло застосовувалося у 30 хворих з залишковими явищами корінцевих синдромів остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта та при артрозах різної локалізації (колінні, плечові, ліктьові суглоби). Застосовувався ультрафонофорез нафталанового масла за стандартною методикою, при чому Нафталанове масло відігравало роль контактного середовища (як масло), інтенсивність ультразвуку 0,2-0,4-0,6 вт/см2, тривалість впливу на одне поле - 3-4 хвилини, щоденно, на курс 10 процедур. Під впливом сполученої дія ультразвуку та Нафталану значно зменшується больовий синдром, збільшується обсяг рухів в ушкоджених суглобах, полегшується розробка суглобів під час лікувальної фізкультури та механотерапії, поліпшується трофіка м"язів навколо ураженого суглобу, покращується функція суглобів, зменшуються прояви ранкової скутості та ін.


У санаторії „Дніпро-Бескід", м. Трускавець Нафталанове масло застосовувалося у 22 хворих на остехондроз хребта різної локалізації за допомогою опромінення лампою Солюкс за стандартною методикою: вражену ділянку змазують Нафталановим маслом, а потім опромінюють лампою Солюкс, відстань між хворим та лампою - 100 см, перша процедура триває 10 хв., з наступним подовженням тривалості процедури до 20 хв., щоденно, на курс лікування 10-12 процедур. Встановлено, що в сполученні зі світлом під впливом Нафталана зменшується ступінь больового синдрому, збільшується обсяг рухів в хребті, поліпшується трофіка, зменшуються прояви спазму м'язів ураженої ділянки, поліпшуються показники периферійного кровонаповнення.


Таким чином, проведені дослідження на етапах клінічної та санаторної реабілітації показали високу ефективність застосування Нафталанового масла при лікуванні хворих з захворюваннями опорно-рухового апарату, таких як остеохондроз хребта різної локалізації, з залишковими явищами корінцевої симптоматики, деформуючі остеоартрози, ревматоїдні артрити, стани після травм та оперативних втручань на опорно-руховому апараті та ін.


Отримані результати співпадають з науковими даними азербайджанських вчених - розробників оригінального натурального негормонального лікарського засобу на основі всесвітньо відомої нафталанської нафти.


Метод лікування Нафталановим маслом в поєднанні з ультразвуком, інфрачервоним випромінюванням та іншими преформованими фізичними чинниками може бути рекомендовано для широкого впровадження в практику клінічного та санаторно-курортного лікування, а також для застосування в домашніх умовах.